Způsob, jak si vytvořit malé umělecké dílo či ozdobný nápis přesně podle svých představ a umístit ho na předem zvolený podkladový materiál, lze v případě gravírování dvěma způsoby. Buď manuálně, takzvanými pantografy. Anebo počítačem řízenými CNC stroji. Pro první variantu, která je časově náročnější, je potřeba nejprve vytvořit šablony potřebné předlohy písma či ornamentu. Soustava různě uspořádaných ramen následně poslouží k připevnění vodicího kolíku z jedné strany a frézou na druhé straně. A šablonu jejich pomocí zvětšovat a zmenšovat. A v případě potřeby i obracet.
Možnosti gravírování tímto způsobem jsou ale omezeny. A tak většinou se toto hobby posunulo ke gravírování na plotteru. Velkou výhodou počítačem řízených plotterů je možnost si vytvořit grafický návrh přímo na něm. Další výhodou, oproti pantografům, je přesnost konečného výrobku, které probíhá pomocí krokových motorů, kterými jsou frézy vedeny. Šnekové převody a valivá ložiska jsou zárukou nejpřesnějšího výsledku. Pro domácí dílny si muži nejčastěji pořizují malé gravírky. Ve kterých je možné vytvářet návrhy rovněž. Sice se zmenšenými možnostmi zpracování předlohy, ale většinou dostačujícími pro dané potřeby.
Výhodou je rychlost, kterou malé gravírky zaručují. Mnohdy se k tvorbě přidávají i děti. Se svými nenáročnými požadavky ozdob a štítků. Gravírovací plottery si pořizují všichni, kterým se tento způsob stal koníčkem s velkým K. A ve volném čase si mohou tímto způsobem i přivydělat. Možnost zpracovávat na počítači i náročnější grafiku a následně pokrývat i metrové plochy, otevírá řadu příležitostí. Stejně jako laserové gravírky. Které se dělí podle druhu použitého laseru. Nejpoužívanějším lze gravírovat jak sklo, plast, dřevo či kůži. A výsledek je ve většině případů dokonalý. Který není snadné odstranit ani hrubou silou. Tato technologie, díky své přesnosti, trvanlivosti a flexibility, patří v současné době k nejpoužívanějším. Laserem lze vytvořit plastický obrazec do hloubky 1 mm.